PARP | Wspieramy e-Biznes | Portal Innowacji | Akademia PARP | KSU | EEN | Narodowy Program Przedsiębiorczości | Inwestycja w kadry | Pozostałe portale
- Polski Most Krzemowy
- Technologie Kosmiczne
- CIP
- Firmy rodzinne
- Telepraca
- BKL
- Zarządzanie kompetencjami w MSP
- E-punkt
- Instrument Szybkiego Reagowania
- Partnerstwo Publiczno-Prywatne
- Biznes dla Edukacji
- Kapitał Ludzki jako element wartości przedsiębiorstwa
Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej
drukuj

Program telewizyjny "Na wschodzie zmiany" edycja III

 

 

Odcinek 1

Jak rozwijają się tereny inwestycyjne dzięki środkom z programu Rozwój Polski Wschodniej, w jaki sposób powstają inkubatory przedsiębiorczości, parki naukowo-technologiczne to główny temat odcinka zatytułowanego „Rozwijaj firmę i inwestuj w Polsce Wschodniej”. W województwie świętokrzyskim odwiedzamy Kielecki Park Technologiczny, Kielecki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. W warmińsko-mazurskim nie mogło zabraknąć terenów pod inwestycje z zakresu nowoczesnych technologii, temu służy Elbląski Park Naukowo-Technologiczny, a w nim Centrum Rozwoju Biznesu i Innowacji. W Ełku dobiega końca budowa technoparku, podobnie dzieje się w Olsztynie. Na Lubelszczyźnie również powstają parki naukowo-technologiczne dla przykładu w Lublinie i Puławach. W Lubartowie czekają na inwestorów kompleksowo przygotowane tereny inwestycyjne. Z kolei w województwie podlaskim odwiedzamy oddane do dyspozycji przedsiębiorców tereny inwestycyjne w Zambrowie, a także powstające inwestycje w Kolnie i Czarnej Białostockiej, między innymi Podlaski Park Przemysłowy. Na koniec przenosimy się do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego zlokalizowanego tuż obok nowego terminala w Rzeszowie, a potem do Mielca gdzie powstają między innymi inkubatory Intech I i Intech II.

 

Odcinek 2

Jak uczelnie korzystają z środków unijnych w ramach PO RPW, czyli akademicka Polska Wschodnia to temat przewodni odcinka. Pokazujemy budowę i rozbudowę obiektów uczelni, jak powstają ich zaplecza oraz nowe wyposażenie w postaci innowacyjnych laboratoriów naukowo-badawczych. Zaczynamy od Politechniki Rzeszowskiej, od Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego. Pozostając w świętokrzyskim przenosimy się do Uniwersytetu Rzeszowskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, a także w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na Warmii i Mazurach zwiedzamy nowoczesną bazę naukową Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Największe akademickie miasto w Polsce Wschodniej to Lublin, gdzie inwestycje w modernizację ośrodków naukowych zobaczyć możemy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, Politechnice Lubelskiej, gdzie funkcjonuje Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Na koniec odwiedzamy  Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach, która realizuje dwa projekty Modin II i Labin finansowane ze środków PO RPW.

 

Odcinek 3

Co to są klastry, dlaczego przedsiębiorcy „łączą się” i współpracują w ramach klastrów i jakie mają z tego korzyści to temat odcinka poświęconego klastrom w Polsce Wschodniej. Podlaski Klaster Bieliźniarski to przykład połączenia producentów, dystrybutorów bielizny w województwie podlaskim. W województwie lubelskim odwiedzamy klastery: Ekologiczny Dom Energooszczędny, Dolina Ekologicznej Żywności oraz Wschodni Klaster Obróbki Metali. Przenosimy się też do województwa podkarpackiego, gdzie pokazujemy innowacyjny klaster Informatyczny oraz klaster Zdowie i Turystyka „Uzdrowiska Perły Polski Wschodniej”, zrzeszający uzdrowiska, gminy uzdrowiskowe i senatoria. Ponadto, w odcinku znajdziemy wypowiedź przedstawiciela PARP, który wyjaśnia ideę oraz znaczenie powstających w Polsce Wschodniej powiązań kooperacyjnych.

 

Odcinek 4

Inwestycje drogowe, powstające obiekty targowe i wystawiennicze, czy innowacyjne środki transportu miejskiego to temat odcinka pt. „Nowoczesne miasta Polski Wschodniej”.
Pokażemy między innymi rozbudowę drogi Chmielnik-Staszów, obwodnice Kurozwęk i Jędrzejowa w woj. świętokrzyskim, obwodnice Jarosławia i Przemyśla w woj. podkarpackim, budowę płn-wsch obwodnicy Białegostoku – tzw. trasy generalskiej w woj. podlaskim. Dla ułatwienia połączeń drogowych w Połańcu powstaje nowy most na Wiśle, który połączy województwo podkarpackie ze świętokrzyskim oraz most w Kamieniu na Wiśle, który z kolei połączy woj. lubelskie z mazowieckim. W ramach nowoczesny obiektów targowych i konferencyjnych zwiedzimy Targi Arena Ostróda w województwie warmińsko-mazurskim, Targi Kielce oraz Targi Lublin.
Nowoczesne miasta to także nowoczesne środki komunikacji, dlatego na koniec odcinka, pokażemy nowy transport publiczny, jakim poruszają się lub za chwilę poruszać będą się mieszkańcy pięciu woj. Polski Wschodniej.

 

Odcinek 5

Rozwój turystyki w regionach Polski wschodniej, to główny temat odcinka. Zobaczymy jak rozwija się turystyka rowerowa na Podlasiu i jak aktywnie spędzić czas w tym regionie podziwiając piękno terenu z siodełka roweru, dzięki ponad 50 km dróg rowerach zbudowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Odwiedzamy także Zwierzyniec w woj. Lubelskim i przyglądamy się promocji turystycznej tego miasta. W odcinku opowiemy również o postępach w budowie infrastruktury sieci szeroko pasmowego Internetu w 5 województwach Polski Wschodniej, a także o inwestycjach drogowych i uczelnianych finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

 

Program telewizyjny współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

stopka PORPW

112/146/, ID=27945
PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania błędów na stronie internetowej porpw.parp.gov.plFormularz nie służy zgłaszaniu błędów w generatorach wniosków PARP!

Utworzony: 2012-07-10 16:09:09
Aktualizowany: 2012-07-31 08:58:57
Ilość odsłon: 8528
drukuj