PARP | Wspieramy e-Biznes | Portal Innowacji | Akademia PARP | KSU | EEN | Narodowy Program Przedsiębiorczości | Inwestycja w kadry | Pozostałe portale
- Polski Most Krzemowy
- Technologie Kosmiczne
- CIP
- Firmy rodzinne
- Telepraca
- BKL
- Zarządzanie kompetencjami w MSP
- E-punkt
- Instrument Szybkiego Reagowania
- Partnerstwo Publiczno-Prywatne
- Biznes dla Edukacji
- Kapitał Ludzki jako element wartości przedsiębiorstwa
Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej
drukuj

Program telewizyjny "Na wschodzie zmiany" edycja I

 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Telewizją Polską S.A. realizowała w roku 2011 emisję programu telewizyjnego „Na wschodzie zmiany”.

Celem programu jest promocja projektów realizowanych przez beneficjentów w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W ramach pierwszej edycji programu (kwiecień-czerwiec) wyemitowanych zostało 10 odcinków 30 minutowych w telewizyjnych regionalnych stacjach TVP – Oddział Białystok, Lublin, Kielce, Olsztyn, Rzeszów.

Odcinek 1

W pierwszym odcinku „Na wschodzie zmiany” zwiedzamy powstające i modernizujące się budynki uczelni w Lublinie i park naukowo-technologiczny w Elblągu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bożena Lublińska-Kasprzak, opowiadają o celach programu Rozwój Polski Wschodniej.


Odcinek 2

Projekt „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” – duży, obejmujący wszystkie pięć województw makroregionu, kosztujący aż 1,2 mld złotych – jest głównym tematem drugiego odcinka programu. Ponownie odwiedzamy też miasta, tym razem Białystok i Kielce. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku modernizuje wydział patomorfologii lekarskiej, a Kielce kupują nowoczesne autobusy i tworzą nowe linie autobusowe.


Odcinek 3

Dolina Lotnicza to nazwa klastra, który zrzesza 80 przedsiębiorstw z branży lotniczej. To także dobre określenie na cały podkarpacki region, który skupia większość polskich firm i szkół lotniczych. Program Rozwój Polski Wschodniej wspiera zarówno lotniczy klaster, jak i szkolnictwo. W trzecim odcinku programu zwiedzamy Ośródek Szkolenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej i oglądamy jego nowe nabytki. Dziennikarze pokazują nam także lokalne centra obsługi inwestorów, a o rozwoju województwa świętokrzyskiego opowiada marszałek Adam Jarubas.


Odcinek 4

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i wyposażenie laboratoriów, budowa dróg i obwodnic oraz promocja turystyki to główni bohaterowie czwartego odcinka „Na wschodzie zmiany”. Dziennikarze zawitają do Jarosławia, Przemyśla i do suwalskiego parku naukowo-technologicznego. Pokażą, jak na życie w tych miastach wpływa program Rozwój Polski Wschodniej, a o zmianach w województwie lubelskim porozmawiają z marszałkiem Krzysztofem Hetmanem.


Odcinek 5

Park naukowo-technologiczny pod Rzeszowem, hala Targów Kielce i powstające centrum targowo-konferencyjne Arena Ostróda są tematami piątego odcinka programu „Na wschodzie zmiany”. Oprócz tego koordynator projektu "Promuj z pomysłem" Jacek Jaworski zachęca do niskobudżetowego promowania unijnych inwestycji, zaś dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Michał Ziętara opowiada, co udało się zrobić – program Rozwój Polski Wschodniej jest bowiem na półmetku. Zachęca też do śledzenia na Facebooku profilu „I love Polska Wschodnia”.


Odcinek 6

Białostocka komunikacja miejska, a także laboratoria medycyny sądowej i farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie to główni bohaterowie szóstego odcinka programu "Na wschodzie zmiany". Wraca w nim też temat projektu sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej. O jego realizacji opowiada wiceminister rozwoju regionalnego, Iwona Wendel.


Odcinek 7

Inkubatory technologiczne w Mielcu i w Stalowej Woli; laboratoria na Politechnice Świętokrzyskiej, budowy i rozbudowy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego – to tematy siódmego odcinka "Na Wschodzie Zmiany". Kamera odwiedza też kończącą się właśnie budowę obwodnicy Mrągowa, która została otwarta 17 czerwca 2011. A o zmianach w województwie podlaskim wypowiada się marszałek Jarosław Dworzański.


Odcinek 8

Dziennikarze oprowadzają nas po Zambrowie, gdzie za unijne pieniądze przygotowano tereny inwestycyjne. Następnie przenosimy się na Politechnikę Rzeszowską: tu powstaje budynek centrum naukowo-dydaktycznego i biblioteczno-administracyjnego o charakterystycznym obłym dachu z tytanowo-cynkowej blachy. W Olsztynie zwiedzamy park naukowo-technologiczny, a w Ełku – Techno-Park. W ósmym odcinku "Na wschodzie zmiany" znalazł się także wywiad z wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariuszem Szewczykiem.


Odcinek 9

W Lublinie powstaje nowa hala Międzynarodowych Targów Lubelskich, a w Lubartowie trwa przygotowywanie terenów inwestycyjnych. Zapoznajemy się też z inwestycjami drogowymi: z powstającym mostem przez Wisłę w Połańcu, z budowaną obwodnicą Jędrzejowa i poszerzaną drogą z Chmielnika do Staszowa wraz z obwodnicą Kurozwęk. Ekipa telewizyjna odwiedza też Warmię, czyli jeden z regionów Polski Wschodniej, w którym powstaną trasy rowerowe.


Odcinek 10

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak opowiadają o tym, jak program Rozwój Polski Wschodniej już wpłynął i jak wpłynie w przyszłości na zmniejszenie dystansu między Polską Wschodnią a resztą kraju.

Ostatni, podsumowujący I edycję odcinek programu przypomina, jakie inwestycje są realizowane w poszczególnych województwach. Białystok poprawia komunikację miejską, w Suwałkach, Białymstoku, Czarnej Białostockiej powstają parki naukowo-techonologiczne, a w Świdniku park przemysłowy. Politechnika Rzeszowska rozbudowuje prestiżowy Ośrodek Kształcenia Lotniczego. Także Lublin wzmacnia swoją pozycję jako największego ośrodka akademickiego Polski Wschodniej. W Połańcu buduje się most przez Wisłę, a w Przemyślu i Jarosławiu – obwodnice. W Bielinach już działa centrum obsługi inwestora, a w Kielcach centrum targowe. Nowe hale wystawiennicze powstaną także w Lublinie. Tak dużo – a przecież to tylko niektóre inwestycje, realizowane dzięki programowi Rozwój Polski Wschodniej.

Harmonogram emisji I edycji programu "Na wschodzie zmiany" (link)

 

 

 

Program telewizyjny współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

stopka PORPW

112/146/, ID=21021
PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania błędów na stronie internetowej porpw.parp.gov.plFormularz nie służy zgłaszaniu błędów w generatorach wniosków PARP!

Utworzony: 2011-05-04 11:36:04
Aktualizowany: 2015-02-16 10:04:32
Ilość odsłon: 14350
drukuj